Eesti Kommunismiohvrid 1940–1991

Memoriaal

Kommunistlik terrorirežiim kehtestati Eesti okupeerimisega 17. juunil 1940 ja see lõppes Eesti iseseisvuse taastamisega 20. augustil 1991. Selle tagajärjel kaotas Eesti iga viienda oma veidi üle miljonist elanikust, kellest rohkem kui 75 000 mõrvati, vangistati või küüditati. Kommunismiohvrite memoriaal on pühendatud neile kõigile.

Memoriaalil on kaks osa – „Teekond“ terrori läbi hukkunute nimetahvlitega ja „Koduaed“, millele lisanduvad terroripaiku tähistavad kohakivid ning teabetekstid. Memoriaali juurde kuulub ka kommunistliku terrori ohvriks langenud Eesti ohvitseride mälestusmärk.

„Teekonna“ mälestusseinale on kantud nende Eesti inimeste nimed, kes on terrori käigus hukkunud, s.t mõrvatud või surnud vangistuses või asumisel.

Mälestusseinal ei ole nende tuhandete ohvrite nimesid, kes ei jõudnud tagasi koju ja kelle saatus on teadmata. See sein on mälestuseks ka neile.

Memoriaali osa on elektrooniline memoriaal, kuhu on kantud kõik aastatel 1940–1991 kommunistliku terrori läbi kannatanud isikud, sealhulgas hukkunud, Nõukogude Liidu okupatsioonivõimu poolt kohtuväliselt represseeritud või alusetult süüdimõistetud, kes vabanesid ja samuti küüditamisele kuulunud isikud, keda okupatsioonivõimudel küüditada ei õnnestunud.

Memoriaali autorid

Arhitektuur ja maastikuarhitektuur:
Autorid: Kalle Vellevoog, Jaan Tiidemann, Tiiu Truus
Meeskond: Martin Prommik, Kersti Nigols, Liis Voksepp, Annika Liivo, Marianna Zvereva
Skulptuur: Kirke Kangro

Haljastus: Lidia Zarudnaya
Graafiline disain: Martin Pedanik
Ohvitseride mälestusmärgi tehniline lahendus: Margus Triibmann

Kommunismiohvrite andmebaas ja elektrooniline memoriaal:
Koostaja ja hoidja: Eesti Mälu Instituut
Andmebaasi tehniline teostus: Mihkel Putrinš
Digiväljundid: Argo Roots

Memoriaali külastus giidiga

Eesti Mälu Instituut pakub võimalust memoriaali külastamiseks koos giidiga (eesti, vene ja inglise keeles). Huvi korral palume kontakteeruda meiliaadressil info@mnemosyne.ee või telefonil +372 648 4962.

Juhised memoriaali külastamiseks

Memoriaal asub Tallinnas Maarjamäel. Peasissepääs Pirita tee poolt.

Memoriaali juurde viivad bussid nr 1A, 5, 8, 34A, 38, bussipeatus Mälestusvälja.
Autoga tulles on parkla Pirita teel memoriaali peasissepääsust Pirita poole.
Memoriaali teine sissepääs ja parkla asuvad Lepa tänava merepoolses otsas, kuhu pääseb Kose tee ja Saare tänava kaudu, juhindudes FC Levadia Maarjamäe jalgpallikompleksi suunaviitadest.

Asukoht kaardil

Kontaktid memoriaali haldusküsimustes

Kommunismiohvrite memoriaali haldab Riigi Kinnisvara AS

Klienditugi (E-R 8.00-19.00)

tel 605 0000

e-post klienditugi@rkas.ee